$ 39.6 € 42.28 zł 9.77
+7° Київ +6° Варшава +12° Вашингтон

Справа Чауса: у Молдові вимагають відставки голови спецслужби і ноту протесту Україні

UA.NEWS SAV 17 Червня 2021 19:50
Справа Чауса: у Молдові вимагають відставки голови спецслужби і ноту протесту Україні

Група депутатів парламенту Республіки Молдови запропонувала відправити у відставку главу Служби інформації і безпеки (СІБ) Олександра Єсауленко за те, що він не попередив викрадення українського судді Миколи Чауса. Також депутати запропонували передати ноту протесту Україні з приводу дій посла України в Молдові.

Це заявив глава парламентської комісії з розслідування зникнення Чауса – депутат та лідер партії «Достоїнство і правда» Василь Нестасе, повідомляє NewsMaker.

На брифінгу 17 червня Нестасе повідомив, що попередній звіт парламентської комісії вже готовий. Також він зазначив, що комісія хоче представити результати своєї роботи на пленарному засіданні парламенту. Він зазначив, що готовий представити цей звіт, зокрема перед депутатами парламенту наступного скликання.

Також Василь Нестасе розповів, що члени комісії запропонували міністерству закордонних справ та європейської інтеграції передати ноту протесту Україні через дії посла України в Молдові Марка Шевченка. Окрему ноту протесту депутати пропонують підготувати через дії військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка.

Молдавські журналісти наголошують, що у доповідній записці до Києва посла України Марка Шевченка йдеться, що в квітні молдавські правоохоронці просили зняти дипломатичний імунітет зі Сметанюка й обшукати його автомобіль. Крім того, за словами Нестасе, ноту протесту слід відправити через те, що Україна «уникає участі» в міжнародному розслідуванні викрадення Чауса.

Нестасе додав, що члени комісії вимагають відставки глави молдавської спецслужби через те, що вона не запобігла викраденню екс-судді-втікача. Також у відставку запропонували відправити главу управління по боротьбі зі шпигунством. Депутат підкреслив, що сам виступав проти такого рішення, однак на цьому наполягли інші члени комісії.

Депутат зазначив, що члени комісії вважають випадок з Миколою Чаусом «нападом на безпеку Молдови». «Зухвале, грубе вторгнення українських спецслужб на територію Молдови не можна сприймати толерантно і приймати», - сказав Нестасе.

Він підкреслив, що за цією справою потрібно стежити надалі. Зокрема, продовжити роботу комісії в парламенті наступного скликання.

Також Нестасе повідомив, що кілька днів тому всі члени комісії отримали внутрішні документи СІБ, в яких йдеться про те, що в спецслужбі почали внутрішнє розслідування того, чи допомагав хтось із співробітників у викраденні Миколи Чауса. Нестасе зазначив, що відправив у СІБ офіційний запит, в якому попросив підтвердити автентичність документів.

Завершуючи брифінг, Нестасе зазначив, що депутати наполягатимуть на розсекреченні документів, пов’язаних із викраденням Чауса.

Нагадаємо, 9 серпня 2016 року Національне антикорупційне бюро України викрило суддю Чауса на хабарі в $150 тисяч, які він сховав у скляній банці і закопав на своєму городі. Оперативно затримати суддю не вдалося через суддівський імунітет.

Згодом Чаус виїхав з України та переховувався у Молдові. Екс-суддя подав клопотання про політичний притулок, але влада країни його не задовольнила. У листопаді 2016 року суддю оголосили у міжнародний розшук для арешту і подальшої екстрадиції в Україну.

На початку квітня 2021 року у центрі Кишиніва Миколу Чауса викрала група невідомих озброєних людей. «Слідство.Інфо» спільно з колегами з RISE Moldova з’ясували, що екс-суддю таємно переправили в Україну і що до цієї спецоперації ймовірно причетні українські розвідники та силовики.

Міністр внутрішніх справ Молдови Павел Войку повідомив, що у справі викрадення Чауса затримали іноземця. За його словами, підозрювані викрадачі виїхали в Україну, але правоохоронцям вдалося встановити транспортні засоби, якими ті пересувалися.

Журналісти виявили й оприлюднили копії 10 закордонних паспортів підозрюваних у викраденні судді-втікача. Серед них нібито українські розвідники, екс-працівник карного розшуку Нацполіції, співробітник приватної охоронної фірми та колишній інструктор спецназу Нацгвардії.

Ймовірні співробітники української розвідки, які начебто викрали Чауса, пересувалися на орендованому автомобілі з GPS-маячком. Завдяки цьому слідство змогло встановити їхній маршрут.

Всередині квітня 2021 року МЗС Молдови попросило зняти дипломатичний імунітет з військового аташе української дипмісії Сергія Сметанюка і дозволити обшукати його автомобіль.

8 травня СБУ порушила кримінальне провадження за фактом зникнення Чауса в Молдові. Провадження у справі відкрите за статтями 146 та 332 Кримінального кодексу України – «незаконне позбавлення волі або викрадення» та «незаконне переправлення осіб через державний кордон».

17 травня Микола Чаус записав відеозвернення. На запису від зазначив, що не постраждав і що йому нічого не загрожує. Він також попросив про співпрацю з українськими правоохоронцями в обмін на гарантії безпеки.

19 травня екс-суддя записав нове відеозвернення, в якому анонсував передачу доказів про його начебто викрадення у 2016 році.

Місце перебування Миколи Чауса досі невідоме.