$ 38.08 € 41.49 zł 9.64
+13° Київ +8° Варшава +16° Вашингтон
Про що Зеленський розказав міжнародним ЗМІ. Зібрали і проаналізували головні тези і теми

Про що Зеленський розказав міжнародним ЗМІ. Зібрали і проаналізували головні тези і теми

17 Червня 2021 15:57

14 червня Володимир Зеленський поспілкувався з журналістами міжнародних агенцій Agence France-Presse, Reuters та Associated Press.

Президент говорив про очікування та ризики від зустрічі Байдена з Путіним, складнощі на шляху України до НАТО і ЄС,  чим саме західні демократії можуть сприяти встановленню миру в нашій державі та чому МВФ не може вимагати реформ. Також – про відносини з Росією, «Північний потік-2» та неприпустимість торгувати Україною в інтересах інших країн.

Головні тези цієї розмови подаємо у спецтемі нижче, цитатами мовою оригіналу.

Очікування від зустрічі Байдена з Путіним


Президент Зеленський вважає позитивом саміт двох «геополітичних китів». Навіть якщо «вони вийдуть без результату, – це вже результат їхньої зустрічі». Стосовно України очікування Зеленського – стримані. Президент вважає, що будь-якому обміну думок та позицій, просуванню українських інтересів серед західних союзників не вистачає конкретики:

«Ми, Україна, хотіли б більш чітку позицію. Тому те, що ми бачимо, те, що лунає, – це така дипломатична підготовка до цієї зустрічі. Для мене найбільша проблема – а де конкретика? В усьому цьому кейсі – перепрошую, може, ви чекали якоїсь іншої відповіді – я ставлю на один рівень «Північний потік», саміт Байден–Путін, саміт НАТО, хоч за своєю вагою це різні речі. І я вважаю, що в цьому напрямі вочевидь не вистачає конкретики»

Володимир Зеленський,

президент України


«Щодо їхнього саміту, я не бачу, що всі хочуть остаточно щось вирішити. Ось що я маю на увазі, коли говорю про конкретику»

Володимир Зеленський,

президент України


«Я в принципі зацікавлений у позитиві від їхньої зустрічі. Є невеличкий скепсис – це так. Щодо гарантій захисту нашого суверенітету, територіальної цілісності, то ми такі гарантії на словах отримували не тільки від Президента США, від лідерів «Великої сімки» і НАТО»

Володимир Зеленський,

президент України

Побоювання та ризики для України


«Побоювання номер один – не буде конкретики. А від цього дуже залежить ситуація в Україні»

Володимир Зеленський,

президент України


Зеленський вважає, що США з Росією не домовлятимуться про Україну без України і шкодує, що не зустрівся з Байденом до Путіна:

«Щодо класичного вислову «Не вирішуйте за Україну без України» – я вважаю, що це дуже справедливо.. Те, що говоритимуть без нас, то це зрозуміло. Ми не запрошені на цю зустріч, тому, я вважаю, і не буде саме того конкретного результату. Якщо казати відверто, то краще за українців ніхто не знає росіян. Краще за росіян ніхто не знає Україну, тому ми чітко розуміємо, що домовленості про Україну без України між РФ та США не буде»

Володимир Зеленський,

президент України


«В нас з Президентом США нещодавно була телефонна розмова. Вона була не взагалі про геополітику – там якраз була конкретика. Вважаю, що дуже правильно, що була така розмова. Але це гірше, ніж зустріч. Президент США був би потужнішим з точки зору володіння, розуміння інформації, що є насправді, а не тільки в доповіді розвідки»

Володимир Зеленський,

президент України


«Я завжди запрошую західних лідерів – приїжджайте, будь ласка, і відвідаємо разом Донбас. Вони приїздять і запитують: що, серйозно? Тобто це свідчить про те, що інформаційна політика не збігається з реальністю. Тому була б бажана наша зустріч до саміту президентів РФ та США. Це був би тільки плюс до позицій Президента Сполучених Штатів»

Володимир Зеленський,

президент України

Про Росію, зустріч з Путіним та двосторонні відносини


Український лідер вважає, що президент Росії насправді не схильний до прямого та відкритого діалогу з Україною задля вирішення проблеми Донбасу, Криму ті двосторонніх відносин в цілому:

«Все четко понимают – есть война, она на Донбассе. Все понимают, кто оккупировал Крым, все понимают, кто помогает сепаратистам»

Володимир Зеленський,

президент України


«Когда люди хотят закончить войну, нормализовать отношения, они говорят: да Бог с ней, с той аджендой, давай встретимся, давай, поехали. А когда люди этого не хотят, а прямо сказать не могут (я не знаю, с чем это связано), то начинают говорить: нужна адженда, «двусторонние отношения»… Мы знаем, кого убивают на востоке, мы же знаем, чьи флаги висят в Крыму. Какая адженда?»

Володимир Зеленський,

президент України


«Президент Путін сказав, що він готовий до зустрічі, і я вважаю, що зустріч буде. Сьогодні, я не знаю причин, але вони занадто відтягують. Та відтягуванням питання не вирішити…У мене тут дуже відкрита позиція: якщо хочете поваги до російської мови – поважайте українську»

Володимир Зеленський,

президент України


«Зустріч відбувається тоді, коли у ній зацікавлені обидві сторони. Тому я вважаю, що зустріч президентів (США та Росії – прим.авт.) не може прискорити мою зустріч з Путіним. Щодо моєї зустрічі з Президентом США, то я отримав досить конкретне запрошення. Дати ще немає, але в кінці липня у нас буде зустріч, офіційний візит до США»

Володимир Зеленський,

президент України

Мовне питання


«Я специально часто говорю по-русски, чтобы показать, что у нас государственный язык украинский, но люди говорят, как хотят. У нас не запрещено. Я, кстати, не слышал, чтобы Президент России говорил по-украински. Хотя, мне кажется, тоже не запрещено»

Володимир Зеленський,

президент України


«Меня спрашивают: как решить вопрос со школами, с языками? Я говорю – надо просто уважать друг друга, и все будет нормально. У нас много разных частных школ – английские, хотят (открыть. – Ред.) венгерские. Частные – пожалуйста. Чтобы государство поддерживало – мы поддерживаем украинскую школу, это логично. А хотите русскую школу – давайте украинскую школу откроем в Москве, в Санкт-Петербурге, в Тюмени, где много украинцев живет. Это называется «повага»»

Володимир Зеленський,

президент України

Про оборонну співпрацю із Заходом


Володимир Зеленський розповів про плани посилення оборонної співпраці між Україною та західними партнерами. І натякнув, що Захід може робити більше для України задля спільних інтересів захисту регіональної безпеки та європейських цінностей:

«У нас є велика розмова про двосторонній оборонний договір між нашими країнами (Україна-США – прим.авт.). Поки що це розмова. Я майже впевнений, що це буде більш ніж розмова. Ми говорили про збільшення якісної технічної та військової допомоги, виділення коштів, а також про те, що ми втратили багато років стосовно безпекової ситуації в Чорному та Азовському морях. Я вважаю, що це виклик для України»

Володимир Зеленський,

президент України


«Моє прагнення – побудувати потужний український флот»

Володимир Зеленський,

президент України


«Я дуже хочу від Президента США конкретики для України. Якщо ми говоримо про ПДЧ в НАТО – я дуже хотів би отримати конкретику щодо того, «так» це чи «ні». Я розумію, що це має бути узгоджена позиція країн Альянсу. Однак ми повинні одержати зрозумілі дати і ймовірність цього для України… Найперше про ПДЧ. Бо без ПДЧ неможливо по-іншому пройти цей шлях. Тому ми говоримо насамперед про ПДЧ – конкретика. Так само про флот, військову підтримку»

Володимир Зеленський,

президент України

Про МВФ та реформи


«Я говорив з Президентом США про Міжнародний валютний фонд, поглиблення наших відносин з точки зору того, що всі повинні розуміти й бути більш гнучкими. Розуміти, що в нас війна і ми захищаємо демократію у Європі, захищаємо свою країну. Тому не можна з нами просто говорити фразами про реформи, бо на все це потрібен час, стабільність, гроші. Тому якщо США нас підтримують, то повинні це робити й економічно... Це не тільки про гроші, це про інвестиції, про відкриття підприємств. Є список цих підприємств, є наше бажання, є зрозумілі напрямки, галузі»

Володимир Зеленський,

президент України


«З боку МВФ несправедливо прив’язувати ті чи інші «маяки» до тих чи інших траншів. Тому що реформи – для нас. Не можна торгувати реформами за гроші. Ось про що мова»

Володимир Зеленський,

президент України


«Для нас важливо отримати транш. Це важливо передусім для нашої економічної стабільності та інвестиційного клімату. Тому що завжди до програми МВФ прив’язані інші програми і ставлення інвесторів. Тобто тут питання не тільки грошей, а більше питання ставлення, інвестиційного клімату тощо. Тому ми обов’язково зробимо те, що пообіцяли. Я думаю, що на початку осені чи восени буде транш»

Володимир Зеленський,

президент України

Про «Північний потік-2» та безпекові гарантії для України


Президент України наполягає на тому, щоб у питанні «Північного потоку-2» партнерські країни виходили з того, що для нашої держави цей проект – не про економіку, а найперше – про національну безпеку. Якщо виходити з тези про гарантії для України, то вони мають бути спрямовані на деокупацію українських територій та повернення їх під суверенітет України:

«Якщо Росія з деякими країнами Європи має спільний економічний процес, то для нас «Північний потік 2» – це зброя проти України…Це точно політична зброя, і поки що в напрямку «Північного потоку 2» всіх переграє Росія. Ми повинні отримати безпекові гарантії, я вважаю це цілком справедливим. А найголовніше у безпекових гарантіях – це повернення наших територій. Якщо є крок з підтримки такого рішення з боку насамперед Росії і з боку країн Європи, які зацікавлені у «Північному потоці–2», і у нас паралельно є, крім геополітичних, енергетичні, безпекові гарантії, тоді так – я розумію»

Володимир Зеленський,

президент України


«Припинення війни, спокій та стабільність на всій території незалежної України. А коли ми говоримо «стабільність» – це і геополітична стабільність, і стале припинення вогню, і контроль наших територій, і енергетична безпека. Це все про справедливість. І це не про «Північний потік 2». Так повинно бути безумовно. Тому ми будемо боротися, попри все, за нашу державність і проти «Північного потоку 2», подобається це комусь із наших європейських партнерів чи ні»

Володимир Зеленський,

президент України

Про війну на Донбасі, шлях до НАТО, вступ до ЄС та західні цінності


«Насамперед західні країни мають усвідомити, що війна в Україні, чи на кордоні, чи на тимчасово окупованих територіях – це перший сигнал про те, де вона може бути завтра і на чиєму кордоні»

Володимир Зеленський,

президент України


«Ми повинні про це відкрито говорити: гинуть українці, різні люди, різних національностей – громадяни України. Вони гинуть за всі ті принципи, які проповідують і відстоюють лідери як НАТО, так і Європейського Союзу. Тільки ми конкретними кроками, а не лише на словах, відстоюємо ці принципи багато років»

Володимир Зеленський,

президент України


«Україна вже стільки років говорить про прагнення до ЄС, а сам Євросоюз, мені здається, не знає, як закритися, щоб прямо не відповідати Україні. Не всі країни, у нас багато друзів. Країни Балтії, Польща відкрито говорять, що готові вже завтра підтримати наш вступ до ЄС»

Володимир Зеленський,

президент України


«Різні країни проходили свій шлях до НАТО. Я вважаю, що в нашому випадку це принципово, питання тільки в узгодженні позицій країн Альянсу. Питання не в Україні. На жаль, у нас «жива» війна»

Володимир Зеленський,

президент України


«Ймовірність ескалації є. Чи зросла вона? Авжеж. Тому що коли у вас велика кількість військових вздовж кордонів чи контактної лінії, то будь-яка провокація може закінчитися конфліктом»

Володимир Зеленський,

президент України


«Те, що є в геополітиці сьогодні, я відчуваю – особливо після того, як Велика Британія вийшла з Європейського Союзу, – що модель досить крихка. І Україна якраз – дуже потужна країна з точки зору зміцнення і ЄС, і НАТО. Я так вважаю»

Володимир Зеленський,

президент України

Про російську  пропаганду та «руський мір»


«Це і є головний розкол – інформаційна війна, інформаційне витирання своїх ніг об нашу країну. Забрати собі всі перемоги, які були в України. Просто забрати собі всю культуру, віру, літературу, перемогу над нацизмом – це політична клептоманія, іншого визначення немає»

Володимир Зеленський,

президент України